Aydın Ilgaz / Melih Aşık

Rıfat Ilgaz’ın biricik oğlu

Aydın Ilgaz’ı kaybettik. Uçak mühendisi Aydın, sırf babasına destek için THY’deki işinden ayrılmış, Çınar Yayınları’nı kurmuş, son 30 yılını babasına ve onun kitaplarını basıp yaymaya ayırmıştı. Ayrıca çok yararlı kitaplar da yayımladı. Tanıyanlar bilir. “Dünya iyisi” sıfatını hak eden bir insandı. Geride kalan zarif eşi Nilgün ile çocukları Kerem, Anıl ve Elif’e başsağlığı ve sabır diliyorum.

Aydın Ilgaz

***

Rıfat Ağabey ile Aydın’ın aklımdan çıkmayan bir öyküsü vardır. Baba oğul bir gün memleketleri Cide’ye giderler. Gerilimli bir dönemdir. Kaymakam kendilerine ilçede durumun gergin olduğunu, kalmalarının tehlikeli olabileceğini söyler, geldikleri gibi geri dönmelerini tavsiye eder. Rıfat Abi uyarıyı duymazlıktan gelir. Aydın’a döner:

– Aydın git şu bakkaldan bir büyük rakı ile meze olabilecek bir şeyler al gel evladım.

Rıfat Ağabey üçüncü kattaki evinin balkonuna sofrayı kurar. Balkonun ışığını yakar. Karşısına da Aydın’ı alır. Baba oğul onları vurmak isteyen birileri varsa ışık altında tam ve savunmasız birer hedeftirler. Orada sabaha kadar neşe içinde sohbet eder, sabahın ilk ışıklarıyla odalarına çekilirler.

Aydın pek çok çileli aydın gibi buna benzer nice zor günlerin içinden geçti.

Aramızdan ayrılırken…

Geride şanlı şerefli bir isim bıraktı.

Bu ülkede Aydın olmak onurlu ama zor zanaat…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/melih-asik/aydin-ilgaz-6876047