Çok Küçük Ne Kadar Büyüktür? / Mine Kara Duman

Abisinin arkadaşlarıyla oyunlarına “Sen daha çok küçüksün!” diye alınmayan Sam üzülüyor. Eve gidince de uzun düşüncelere dalıyor: “Peki ama çok küçük ne kadar büyüktür?”

Özellikle çok çocuklu ailelerde sıkça yaşanan bir durumdur bu. Hepimizin çok küçüksün diye oyuna alınmadığı zamanlar olmuştur mutlaka. Kitabımız da bu konu etrafında kurgulanmış, büyüklük-küçüklük kavramlarını sorgulayan, eğlenceli şekilde ele alan bir kitap olmuş. Jane GODWİN tarafından yazılan kitap Gözde DEMİREL KURU’nun çevirisi ile okuyucularla buluşuyor. Çınar Yayınları aracılığı ile ilk basımı 2019 yılında gerçekleştiriliyor. Kitabımız 32 sayfadan ve karton kapaklardan oluşuyor. Metinlerin biraz uzun olması nedeniyle 5+ yaş çocuklarınızla daha keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Kitapta bolca karşılaştırmalar ve sorgulamalar bulacaksınız. Bu da çocuğunuzla bol bol konuşabilmenizi ve yeni kavramları öğrenebilmesine olanak tanıyacaktır.

Hikâyenin dilinin akıcı ve kafiyeli olduğunu görüyoruz. Bu da keyifli bir okuma zamanı sunuyor. Andrew JOYNER’ın çizdiği neşeli illütrasyonlar da kitaba mükemmel bir canlılık katıyor. Hikâyeyi yansıtan bir yanıyla cıvıl cıvıl bir yanıyla sakin olan çizimlerle bile kitapta vakit geçirebilir, göreceli olarak işlenen büyük-küçük kavramını çocuklarınızla konuşabilirsiniz.

Çocuklarınızın hem bazı kavramları eğlenceli şekilde öğrenebilmesi hem de farklı bakış açılarıyla bakabilmesi adına okumanızı tavsiye ederim.

https://www.ailemizdergisi.com/2023/08/05/cok-kucuk-ne-kadar-buyuktur/